Doğalgaz Tesisatı

sanayi dogalgaz tesisati
Endüstriyel Dogalgaz Tesisatı

Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

  Doğalgaz tesisatı, Türkiye’de 90’lı yıllardan sonra doğalgazın yaygınlaşmasıyla kurulumu yapılmaya başlanmış tesisat sistemleridir. Doğalgaz günümüzde birçok farklı alanda kullanılan ve en çok tüketilen enerji kaynağıdır. Bu nedenle kolay kullanımı için doğalgaz tesisatının da iyi döşenmiş olması gerekmektedir.

  Doğalgaz teknik olarak kokusuz ve renksiz bir enerji kaynağıdır. Diğer enerji kaynaklarına göre daha verimli yanan doğalgaz içerisinde bulunan bütün maddeler yanabildiği için geride herhangi bir atık bırakmaz. Bu nedenle birbirinden farklı alanlarda yakacak ve hammadde olarak rahatlıkla kullanılabilir. Bu avantajlarından dolayı doğalgaz kullanımı için sıklıkla doğalgaz tesisatı döşeme işlemleri yapılmaktadır. Evlerde kullanılan doğalgaz tesisatları doğalgaz tesisatı yapan firmalar tarafından, doğalgaz iç tesisatı kurulumu ve doğalgaz bağlama işlemi yapılarak tesis edilir. İstanbul doğalgaz firmaları da İstanbul içinde doğalgaz iç tesisatı kurulumu ve doğalgaz bağlama işlemlerini gerçekleştiren firmalardır. Yeni inşaa edilen yapılara doğalgaz iç tesisatı kurulumu ve doğalgaz bağlama işlemlerini yapabilmek için yetkili doğalgaz firmaları İstanbul bayiliklerinden ya da hangi ildeyse o ile ait bayiliklerden izin almak gerekmektedir.

  Doğalgaz iç tesisatı kurulumunun yetkili doğalgaz firmaları İstanbul bayilikleri tarafından onaylanması özellikle güvenlik açısından çok önemlidir. Doğalgaz boru hatları, doğalgaz dağıtım şebekeleri, ana emniyet vanası, basınç regülatörü, kolon ve iç tesisatlar, manuel vana, doğalgaz kazanları ve kombiler endüstriyel doğalgaz tesisatı, sanay doğalgaz tesisatı ve ev tipi doğalgaz tesisatı kurulumu içinde kullanılırlar. Bu parçalardandan herhangi birinin yanlış olması ciddi zararlara neden olacaktır. Bu nedenle doğalgaz iç tesisatı kurulumu ya da doğalgaz bağlama işlemleri mutlaka İstanbul doğalgaz firmaları ya da İstanbul Anadolu yakası doğalgaz firmaları tarafınfan yapılmaldır.  

  Doğalgaz Tesisatı Döşeme Fiyatları Nasıl Belirlenir?

  Doğalgaz tesisatı döşeme fiyatları bazı kriterlere göre değişiklik göstermektedir. Bu kriterler, projelendirme, çizim, kurulum ve kullanılacak bazı malzemelerin kalitesidir. Çevre temiziği ve sağlık açısından oldukça avantajlı olan doğalgaz sistemlerinde, tesisat çok önemlidir. Bu sistemler ne kadar güvenilir ve kolay kullanımlı olsalar da, kurulumda ya da kullanımda herhangi bir yanlışlık yapıldığında ya da uygun olmayan malzeme kullanıldığında sistemin büyük tehlikelere yol açacağı da unutulmamalıdır. Bu nedenle kurulum işlemi doğalgaz tesisatı döşeme fiyatları sıralamasına göre değil en iyi doğalgaz tesisatı için kullanılan malzeme kalitesine göre yapılmalıdır.

  Doğalgaz Tesisatı Nasıl Yapılır?

  İstanbul doğalgaz firmaları tarafından yapılan doğalgaz iç tesisat kurulumu, öncelikle kurulacak tesisatın vana ve boruları için geçiş yerleri belirlenerek başlar. Yetkili doğalgaz firmaları İstanbul bayilikleri çalışanları tarafından ilk olarak, duvarların hangi noktalardan delineceği kararlaştırıldıktan sonra, ölçüleri alınan boruların kelepçeler ile sabitlemesi yapılır. Ardından, yakıcı nitelik taşıyan cihazların vana ve makaronlu flexleri montajlanır. Boruların geçişi için açılan duvar delikleri alçı ile kapatılırken, sayaç bağlantı noktalarında bulunan test nipeli sayesinde İstanbul anadolu yakası doğalgaz firmaları yetkililileri ya da İstanbul doğalgaz firmaları yetkilileri tarafından U manometreleri ile ön test gerçekleştirilir.

  Doğalgaz Tesisatı Yapan Firmalar Nelere Dikkat Etmeli?

  Kurulacak doğalgaz sistemi endüstriyel doğalgaz tesisatı da olsa sanayi doğalgaz tesisatı da olsa mutlaka bu işlemi yapan firmaların dikkat etmesi gereken kurallar vardır. Doğalgaz tesisatı yapan firmalar bu konuda oldukça hassas davranmalıdırlar. Herhangi bir hata can kaybına neden olabilecek sorunlar doğurabilir. Bu nedenle doğalgaz tesisatı yapan firmalar aşağıdaki üç maddeye dikkat etmelidirler;

  • Binaya tehlike anında kolayca ulaşılabilen yerler mevcuttur. Gaz taşıyıcı çelik boruların kuruluma bu alanlara yapılmalıdır. Ayrıca ana gaz borusu ve ana kapama vanasının hasar görmemesi için monte aşaması darbelere karşı yapılmalıdır.
  • Herhangi bir tehlike yaşanmaması bakımından doğalgaz tesisat boruları, elektrik tesisatından 15 cm mesafede olmalıdır. Ayrıca tesisat için seçilen her maddenin yanmayan özellikte olması gerekir.
  • Sağlıklı seçilmeyen ve kurulumu yapılamayan doğalgaz boruları zamanla paslanabilir. Bina içlerindeki gaz boruları, normal yapı nemliliği üzerinde nem ile temasa geçer ise bu paslanma gerçekleşebilir. Bu sebeple doğalgaz borularını paslanmaya karşı olacak şekilde seçilmelidir ve boruların nem ile temasa geçirilmemesi gerekmektedir.

  Doğalgaz İç Tesisat Döşenirken Nelere Dikkat Edilmeli?

  İster sanayi doğalgaz tesisatı olsun, ister endüstriyel doğalgaz tesisatı olsun isterse ev tipi doğalgaz tesisatı olasun öncelik daima güvenlik olmalıdır. Bu nedenle doğalgaz bağlatma işlemlerinde en iyi doğalgaz tesisatı sistemlerini kurabilmek için mutlaka doğalgaz tesisatı yapan firmalar tercih edilmelidir. Aksi takdirde doğalgaz tesisatı döşeme işlemi başarısız olabilir ya da istenmeyen sonuçlar yaşanabilir. Bu nedenle doğalgaz iç tesisat döşeme işlemlerinde uyulması gereken bazı kriterler vardır. Bunlar;

  1) Gaz borularının erişilebilirliği

  Doğalgaz boruları açıktan görülebilecek ve kolayca ulaşılabilecek şekilde döşenmelidir. Dolayısıyla, sıva altına doğalgaz tesisat boruları yerleştirilmemelidir.

  2) Sızdırmazlık

  Doğalgaz tesisatı nasıl yapılır sorusunun en kritik aşamalarından bir tanesi sızdırmazlıktır. Gaz boru bağlantı elemanlarıyla yapılmış dişli bağlantılarda amacına uygun plastik esaslı sızdırmazlık malzemeleri kullanılmalıdır. Bununla birlikte, sızdırmazlık macunu ile birlikte, ketenin de kullanılması gerektiği unutulmamalıdır.

  3) Boruların mekanik darbelere karşı korunması

  Gaz taşıyıcı çelik borular, binaya, bir tehlike anında kolayca ulaşılabilen bir yerden girmelidir. Ayrıca, buradaki ana gaz borusu ve ana kapama vanası hasar görmeyecek şekilde darbelere karşı monte edilmiş ve korunmuş olmalıdır.

  4) Boruların yapı elemanlarına tespiti

  Doğalgaz boruları, uygun aralıklarla düşey borularda kelepçelerle, yatay borularda hem kelepçe hem de konsollarla tavana ve duvarlara tespitlenmelidir. Bu noktada, kullanılacak kelepçeler duvarlara çelik dübel ile konsollar ise beton harç ile tutturulmalıdır.

  5) Gaz borularının yangına karşı korunması

  Doğalgaz tesisat boruları elektrik tesisatlarına en az 15 cm mesafede olmalıdır. Bununla birlikte, tesisatta kullanılan malzemeler yanmayan nitelikte olmalıdır.

  6) Boruların korozyona karşı korunması

  Boruları korozyona (paslanma) karşı korumanın önemi büyüktür. Bunun için, bina içlerindeki gaz boruları, uzun süre normal yapı nemliliği değerinin üzerindeki nem ile temasta bulunmayacak şekilde döşenmelidir.

  7) Statik elektrik yüklerine karşı boruların korunması

  Doğalgaz tesisat boruları, yüksek gerilimle çalışan işletmelerde koruma ve topraklama için kullanılmaz. Tam tersine, doğalgaz iç tesisatındaki statik elektrik topraklanarak alınır.

  Whatsapp Chat
  Gönder