Medikal Gaz Tesisatı

 • Tasarım projesinin yapımı
 • Malzeme listelerinin hazırlanması
 • Malzeme ve montaj şartnamelerinin hazırlanması
 • Denetim ve kontrollük hizmetleri

Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

  Medikal gaz tesisatı sistemlerinde öncelik her zaman insan sağlığıdır.  Medikal gaz tesisatları tasarımı ve projelendirmesinde kurulumun yapılacağı yerin öncelikleri ön planda tutulmaktadır. Bu nedenle bu sistemlerin kurulumu, planlanması, projelendirmesi ve tasarlanması aşamasında ekstra hassas olunmalıdır.

  Medikal gaz tesisatları kurulumu uygulanacağı binanın inşası esnasında gerçekleştirilir. Bu nedenle kurulumu yapacak olan firmanın mühendisleri kurulumun her aşamasında meydana gelecek olan riskleri ortadan kaldırmak için çalışıyorlar.

  Medikal gaz tesisatı sistemlerinin içerisinde; saf azot, oksijen ve karbondioksit kullanılmaktadır. Bu sistemler genellikle; hastanelerde veya muayenehanelerde, ameliyathane, doğumhane, müdahale odaları gibi cerrahi operasyon yapılan bölümler ile yoğun bakım, hasta odaları gibi bakım, tedavi alanlarında ve cerrahi aletleri çalıştırmak için kullanılmaktadır. 

  Medikal gaz tesisatları doğrudan insan hayatıyla ilgili risk taşıdığı için bu bileşiklerin ve gazları verecek sistemlerin uzman çalışmasıyla yapılması gerekir. Bundan dolayı medikal gazların oluşturulması ve gaz sistemlerinin yapımı özel bir özen ve önlemler gerektirmektedir. Yapılan projeler ve uygulamalar, ulusal ve uluslararası standartlara, gaz sistemleri ile ilgili yönetmeliklere uygun olmalıdır. Ayrıca zamanla ortaya çıkacak teknik gelişme ve değişikliklere sistemin uyum sağlayabilirliği de test edilmelidir.

  Medikal gaz isimleri ve kullanıldığı donanımlar şöyledir:

  1. Oksijen ve donanımı
  2. Medikal hava dört bar ve donanımı
  3. Azot protoksit ve donanımı
  4. Anestezik atık gaz donanımı
  5. Karışım gazlar ve donanımı
  6. Karbondioksit ve donanımı
  7. Azot ve donanımı
  8. Vakum donanımı

  Medikal gaz tesisatı sistemleri her aşamasında uzmanlık gerektiren sistemlerdir. Bu nedenle mutlaka alanında uzman mühendisler ve uzman ekiplerin bir araya gelerek kurulumu gerçekleştirmesi gerekmektedir. Genellikle sağlık kurumlarında kullanılması tercih edilen bu sistemler insan sağlığı açısından önem arz ettiğinden mutlaka kurulumu yapacak firmanın donanımları ve uzmanlığı sorgulanmalıdır. Sistemin avantajları ve dezavantajları hakkında geniş bilgiler alınmalıdır. Söz konusu insan sağlığı olduğunda hata payı ortadan kalkmalıdır çünkü sağlık sektörü hatayı kabul etmeyecek bir sektördür. Bu sebeple bu hizmet alınırken sektörün köklü ve güçlü firmaları ile görüşülmeli ve Bakan Group gibi bilinen firmalar tercih edilmelidir. 

  Medikal Gaz Tesisatı Kurulurken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Tasarım projesinin yapımı
  • Malzeme listelerinin hazırlanması
  • Malzeme ve montaj şartnamelerinin hazırlanması
  • Denetim ve kontrollük hizmetleri
  Whatsapp Chat
  Gönder