Yangın Tesisatı

Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

  Yangın tesisatı, yangın meydana geldikten sonra acil müdahale ekipleri gelene kadar yangına müdahale etmek amacıyla kurulan söndürme sistemlerinin tamamına denir. Yangın tesisat sistemleri ile itfaiyenin müdahalesine destek verilirken aynı zamanda ufak boyuttaki yangınlar büyümeden söndürülürler.

  Yangın tesisatı sistemleri genellikle endüstriyel alanlarda, sanayilerde, fabrikalarda, üretim yapılan yerlerde ve birçok yapıda, belirli yönetmelikler ile zorunlu hale gelmiştir. Bunun sebebi olası bir yangında ilk ve en hızlı müdahalenin yapılmasını sağlayarak olası yangın risklerini düşürmeleridir. Birçok farklı yangın söndürme çeşidi vardır. Fakat bütün çeşitler kuru yangın söndürme sistemleri ve ıslak yangın söndürme sistemleri adı altında toplanırlar.

  Yangın tesisatı her ne kadar hayati önem arz etse de bazı yangınlarda tek başlarına yeterli gelmemektedirler. Bunun sebebi bazı yangınlarda tesisatın istenilen ölçüde etkili olmamalarıdır. Bu nedenle yangın tesisatı kurulurken, pratik kullanılabilirliği, yangın anında yeterli basınç ve debide su verebilmesi gibi faktörler dikkate alınmalıdır.

  Kuru Ve Islak Yangın Tesisatının Özellikleri Nelerdir?

  Kuru Yangın Tesisatı: Tesisatı oluşturan boruların içinde su bulunmayan tesisat çeşididir. Bu sistemlerde su, yangın anında verilir. Sistem borularında basınçlı hava veya azot gazı bulunur. Bu durum da, binaya su boşalmasını veya sızmasını önlemektedir. Bu sistemler özellikle donma tehlikesi olan ve ısıtılmayan binalarda tercih edilmektedir.

  Kuru yangın tesisatı kendi içinde; itfaiye amaçlı, elle çalıştırılan ve otomatik çalıştırılan olmak üzere üçe ayrılır.

  İtfaiye amaçlı kuru yangın tesisatı, binaların üst katlarında ve itfaiyelerin giremeyeceği dar sokaklarda, kapalı çarşılarda kullanılmakta olup itfaiye teşkilatı tarafından yapılan bağlantı ile su sağlanır.

  Elle çalıştırılan sistemlerde yangın esnasında itfaiye bağlantı ağzından tesisata su basılır ve yangına müdahale edilmesi sağlanır.

  Otomatik çalıştırılan sistemlerde ise, yangın esnasında açığa çıkan ısı sayesinde sprinkler başlığı genişler ve boruların içi su dolar. Tesisat su ile dolunca sprinklerden otomatik olarak su püskürtülmüş olur.

  Islak Yangın Tesisatı: Donma tehlikesi olmayan mahallelerde ve yüksek yapılarda kullanılan bu sistemler içinde basınçlı su ile dolu bir boru ağı kullanılarak tasarlanmıştır. Islak yangın tesisatı; depolu yangın tesisatı, şebeke basıncı ile söndürücüler ve basınçlama deposu ile söndürücüler olmak üzere üç çeşittir. Bu çeşitlerin detaylı anlatımı ‘ıslak yangın tesisatı’ yazımızda mevcuttur.

  Güvenlik açısından son derece önemli bir sistem olan yangın tesisatı yapımında kesinlikle kaliteli ve işinde ehil firmalar tercih edilmelidir.

  Kuru yangın tesisatı ve ıslak yangın tesisatı içerisinde sayılan diğer yangın söndürme tesisatı çeşitleri ise şöyledir;

  • FM 200 Yangın Söndürme Sistemi
  • NOVEC Yangın Söndürme Sistemi
  • CO2 Yangın Söndürme Sistemi
  • Sprinkler Yangın Söndürme Sistemi
  • Köpük Yangın Söndürme Sistemi
  • Yangın Dolapları Koruma Sistemi
  • Yangın Hidrant Koruma Sistemi
  Whatsapp Chat
  Gönder